Wooster High Staff Directory

Scott Musser
Principal
330.988.1111 ext. 3004
Margaret Davis
Assistant Principal
330-988-1111 ext. 3006
Joe Rubino
Associate Principal
330.988.1111 ext. 3003
Nathanael Steiner
Associate Principal
330.988.1111 ext. 3002
Jennifer Snowbarger
Generals' Academy Coordinator
330.988.1111 ext. 2152
Brandy Leckrone
Secretary
330.988.1111 ext. 3001
Lauren Meenan
Attendance Secretary
330-988-1111 ext 3011
Carol Mills
Guidance Secretary
330.988.1111 ext. 3400
Kelsey Hoffman
Records Secretary
330.988.1111 ext. 3106
Don Lewis
Food Service Manager
330.988.1111 ext. 3021
Jessica Tawney
Food Service Secretary / Cook
330.988.1111 ext. 3023
Angie French
Athletic Secretary
330.988.1111 ext. 3030
Alex Kacere
Athletic Facilities Director
330.988.0000 ext. 3031
Alex Mallue
Athletic Director
330.988.1111 ext. 3032
Jennifer Adams
Assistant Cook Manager
330-988-1111 ext 3020
Barbara Arnold
Family and Consumer Science
330.988.1111 ext. 3109
Paige Arnold
Social Studies
330.988.1111, ext 3268
Caren Atanackovic
Orchestra Director
330.988.1111 ext. 3259
Matt Balsinger
Science
330.988.1111 ext. 3123
Susan Battig
Educational / Specialized Paraprofessional
330.988.1111 ext. 3415
Karla Bennett
English Language Arts
330.988.1111 ext. 3245
Regina Bernadine
Mathematics
330.988.1111 ext. 3140
Misty Bisesi
Social Studies
330.988.1111 ext. 3269
Dechelle Bishop
Cook Manager
330.988.1111 ext. 3020
Jeffrey Bowen
Language Arts
330.988.1111 ext. 3215
Tracy Braucher-Miller
Student Supervision Aide
330.988.1111 ext. 3001
Priscilla Brazzel
Secretary
Cheryl Denise Broda
Spanish
330.988.1111 ext. 3159
Kristin Broda
Dramatic Arts
330.988.1111 ext. 3221
Laura Brooks
Cook
330.988.1111
Brian Burdine
Mathematics
330.988.1111 ext. 3144
Charles Cerniglia
Science
330.988.1111 ext. 3170
Ryan Conrad
Science
330.988.1111 ext. 3124
Jill Coppola
Language Arts
330.988.1111 ext. 3218
Angela Craft
Specialized Paraprofessional
330.988.1111
Anne Crites
Science
330.988.1111 ext. 3228
Chuck Davis
District Network Manager
330.988.1111 ext. 3050
Robin Dellafave
Cook
Robin Dellafave
Cook
Megan Devore
Cook
Brent Dillon
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3104
Catrina Dotson
English/Language Arts
330.988.1111 ext. 3225
Ben Drown
Mathematics
330.988.1111 ext. 3142
Drew Durbin
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3138
Tyler Egli
Guidance Counselor, Grades 9-12 Rj-Z
330.988.1111 ext. 3107
Bryan Ehrlinspiel
Social Studies
330.988.1111 ext. 3267
Andrea Ellerbrock
English Language Learner Teacher
330.988.1111 ext. 3226
Chelsey Eppler Porter
Language Arts
330.988.1111 ext. 3231
Carol Estvanic
Science
330.988.1111 ext. 3237
Rhonda Evans
Specialized Paraprofessional
Rachel Figliomeni
Mathematics
330.988.1111 ext. 3243
Jill Forrest
French
330.988.1111 ext. 3146
Karrie Foster
Specialized Paraprofessional
330.988.1111 ext. 7170
William Franck
Language Arts
330.988.1111 ext. 3217
Craig French
Director of Bands, PAC Manager
330.988.1111 ext. 3260
Timothy Gallagher
Mathematics
330.988.1111 ext. 3141
Cassandra Gasser
Intervention Specialist - Generals' Academy
330.988.1111 ext. 2154
Drew Gerber
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3257
Erica Gerber
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3153
Jamie Gerber
Guidance Counselor, Grades 9-12 A-E
330.988.1111 ext. 3102
Cheryl A. Goff
Guidance Counselor, Grades 9-12 F-K
330.988.1111 ext. 3108
Kelly Grayshock
Library Paraprofessional
330.988.1111 ext. 3252
Nathan Greene
Computer Science
330.988.1111 ext. 3249
Tiffany Gutierrez
Student Supervision Aide
330.988.1111 ext. 3005
Diane Hackett
Specialized Paraprofessional
330.988.1111 ext. 3136
Katharina Hamilton
Art Teacher
Alicia Hawkins
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3164
Eric Heller
Science
330.988.1111 ext. 3129
Brett Hiner
Language Arts
330.988.1111 ext. 3216
Kristi Hiner
Language Arts / Communications
330.988.1111 ext. 3210
Austin Holter
Alternative Placement Teacher
330.988.1111 ext. 3103
Grace Howell
Maintenance Secretary
330-988-1111 ext 1500
Cynthia Jackson
Cook
Cynthia Jackson
Cook / Satellite Server
330.988.1111 ext. 3020
David Jessie
Custodian
330.988.1111
Maggie Johnson
Technology Paraprofessional - Print Center
330.988.1111 ext. 3010
John Karamas
Social Studies
330.988.1111 ext. 3230
Sheela Kinney
Cook
Mark Kister
Social Studies
330.988.1111, ext 3266
Phillip Klein
Social Studies
330.988.1111 ext. 3265
Matthew Knight
Science
330.988.1111 ext. 3120
Heather Kurtz
Specialized Paraprofessional
330.988.1111
Sharon Lavender
Akron Children's District RN
Janet Lingrel
Custodian
330.988.1111 ext. 3015
Ralph Lingrel
Custodian - 3rd Shift
330.988.1111 ext. 3015
Aimee Lorentz
Science
330.988.1111, ext. 3244
Elyse Mason
Vocal Music
330-988-1111 ext. 7101
Christina Matthew
Spanish
330.988.1111 ext. 3163
Barb McCord
Bus Driver
330.988.1111 ext. 1600
Michael McCreary
Mathematics
330.988.1111 ext. 3145
Todd McKee
School Psychologist
330.988.1111, ext. 3110
Diane Mealey
Language Arts
330.988.1111 ext. 3203
Jacob Melrose
Science / STEM
330.988.1111 ext. 2159
Erika Mihoci
English Language Arts - Generals' Academy
330.988.1111 ext. 2145
Scott Miller
Social Studies
330.988.1111 ext. 3233
Jamie Mitchell
Cook
Tricia Nussbaum
Visual Arts
330.988.1111 ext. 2139
Kyle Oswald
Custodian
330-988-1111
Natasha Paul
Akron Children's School Nurse
330-988-1111 ext. 3013
Kathy Payne
Cook
330-988-1111 ext. 3020
John Phipps
Custodian
330.988.1111 ext. 3015
Vanessa Pidgeon
Custodian
330.988.1111 ext. 3015
Holly Pope
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3100
Cynthia Pumphrey
Custodian
330.988.1111 et. 3015
Katherine Putka
Visual Arts
330.988.1111 ext. 2149
Brian Questel
Social Studies
330.988.1111 ext. 3201
Geno Raseta
Social Studies
330.988.1111 ext. 3248
Bernadette Reardon
Custodian
Matthew Richey
District Network Technician
330.988.1111 ext. 3254
Ann Robison
Guidance Counselor, Grade 8
330.988.1111 ext. 3234
Melissa Rooney
Spanish
330.988.1111 ext. 3162
Karen Rotolo
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3155
Dylan Ruff
Science/STEM
330.988.1111 ext. 3131
Joel Schmidt
Social Studies
330.988.1111 ext. 3200
Mike Sexton
English/Language Arts
330-988-1111 ext 3245
Clay Shreve
Mathematics
330.988.1111
Shelly Silvaggi
Science
330.988.1111 ext. 3135
Kate Smith
Mathematics
330.988.1111 ext 3147
Cordell Smith
Guidance Counselor, Grades 9-12 L-Ri
330.988.1111 ext. 3404
Jordan Smith
Mathematics
330.988.1111 ext. 3139
Ryan Smith
Social Studies
330.988.1111 ext. 3202
Lydia Stasiowski
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3154
Shelley Stevens
Specialized Paraprofessional
330.988.1111 ext. 3001
Miriam Stokes
Spanish
330.988.1111 ext. 3158
Lauren Stover
Speech/Language Pathologist
330.988.1111 ext. 3119
Michael Sullivan
Social Studies
330.988.1111 ext. 3264
April Teichmer
School Resource Officer
330.988.1111 ext. 3281
Mary Teter
Specialized Paraprofessional
330.988.1111
Aaron Thompson
German
330.988.1111 ext. 3148
Jeff Vitallo
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3140
Kevin Walters
Assistant Band Director
330.988.1111 ext. 3280
Mark Wengerd
Math
330-988-1111 ext 3229
Thaddeus West
Custodian 2nd Shift
330.988.1111 ext. 3015
Thomas Westover
Mathematics
330-988.1111 ext. 3143
Spenser Whisler
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3140
Paul White
Intervention Specialist
330.988.1111 ext. 3250
Lisa Wills
Specialized Paraprofessional
330.988.1111 ext. 1600
Tami Wingate
Specialized Paraprofessional MD Unit
330.988.1111 ext. 3306
Troy Worth
Science
330.988.1111 ext. 3126
Jennifer Wright
Language Arts
330.988.1111 ext. 3214
Tracy Yacapraro
Specialized Paraprofessional
330.988.1111
Donald Yarnell
Custodian
330.988.1111 ext. 3015
Emily Yarnell
Custodian
Jennifer Yockey
Specialized Paraprofessional
330.988.1111 ext, 7802
Torri Young
Family and Consumer Science Teacher
330.988.1111 ext. 3105
Julie Zimmerer
Health/ Physical Education
330.988.1111 ext. 3232